Gönenç'in Yaşam Öyküsü


 

Gönenç, Girit kökenli bir memur ailesinin tek çocuğu olarak 1940'ta İstanbul'da doğdu. Aile geleneği uyarınca memur veya subay olacağına orta okuldan sonra hayata atıldı. Kendi yaptığı defterleri okul kapılarında, tahta oyuncakları pazarlarda satmasının ardından kısa zamanda dört işçisiyle İstanbul oyuncak piyasasına üretim yapan küçük bir atölyenin sahibiydi.

Donanma Komutanlığında fotoğrafçı olarak yaptığı askerliğinden sonra önceki mesleğini İstanbul Ticaret Odası Sanayi Şubesi'ne kayıtlı bir küçük sanayici olarak sürdürdü. 1979'da ustabaşına devrettiği Gönenç Minyatür Sanayi, zamanının Türkiyesinde büyük bir oyuncak ve hediyelik eşya firmasıydı. Günümüzde Pamukçu Dekoratif Ağaç İşleri adıyla çalışmaktadır.

Gönenç, sonraki yıllarda öteden beri amatörce yaptığı fotoğrafçılık ve gazeteciliği meslek seçti. Hayat, Milliyet Sanat, Sanat Olayı, Somut, Çağdaş Sanat dergilerinde, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde kültür, sanat, insan, olaylar, folklor, turizm, fotoğraf sanatı gibi konularda fotoğraf, röportaj, araştırma ve eleştirileri yayınlandı. İFSAK Fotoğraf Sanatı Derneği yönetim kurulundaki görevi sırasında ülkemizde ulusal ve uluslararası fotoğraf sergilerinin açılması için uğraş verdi. Kişisel fotoğraf sergileri açtı, saydam gösterileri düzenledi, fotoğrafları bienal ve sergilerde ödüller kazandı. 1984'te İFSAK Yılın Fotoğrafı Gönenç'indi. Aynı yıl üç arkadaşıyla birlikte ülkemizin ilk DİATEK'ini (Yazılı basına görsel malzeme sağlayan arşiv) kurdu. FIAP (Uluslararası Sanat Fotoğrafı Federasyonu) tarafından A-FIAP (Artist of FIAP = FIAP Sanatçısı) unvanına layık görüldü.

1985'te İstanbul'daki bütün varlığını ayrıldığı eşine ve genç oğluna bırakarak hayata sıfırdan yeniden başlamak üzere Bodrum-Gümüşlük'teki evine geldi. Boyacılık, rehberlik, marangozluk, seyyar satıcılık gibi işlerin ardından deniz kenarındaki küçük evinde açtığı "Gönençyalı" isimli antikacı dükkânı 2000 yılına kadar sıradan müşterilerin yanında yerli ve yabancı televizyonların, turizm yazarlarının, İngiltere Prensi Charles'tan uluslararası müzik adamı Ahmet Ertegün'e kadar birçok ünlü ve saygın kişinin ilgi odağı oldu.

İyi derecede İngilizce bilen Gönenç'in ilkesi: okumak, gezmek ve yazmak. Yaşam felsefesi: Sevgi ve Üretici Etkinlik. İnsanımızın eğitim düzeyi yükseldikçe ülkemizin ilerleyeceğine inanan Gönenç, bu konuda duyduğu sorumluluk gereği bütün kitaplarından ve fotoğraflarından elde ettiği geliri ulusal eğitim adına okullar ve okul çocuklarına harcamaktadır.

Toplumdaki değer yargılarının değişmesi ve benzeri nedenlerle 2000 yılında iş yaşamına son veren Gönenç, eşiyle birlikte Bodrum'da yaşıyor, gezi, fotoğraf ve kitap yazımı çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

 

 

O. Gönenç Nostalji